’Sekretne życie zwierzaków domowych 2′ bojkotuje cyrk

Secret Life of Pets 2 Hu

To, że film „Sekretne Życie Zwierzaków domowych 2” sprosta zadaniu w kwestii rozrywkowej było do przewidzenia, lecz zaskoczeniem było, że przedstawi wątek wykorzystywania zwierząt przez człowieka. Po wyjściu z kina wiedziałam, że muszę go Wam pochwalić i namówić abyście pokazali go swoim najmłodszym znajomym. UWAGA, BEDĄ MAŁE SPOILERY.

Duże brawo za….

Wiadomo, fabuła toczy się wokół zwierzaków domowych. Kilku psów, kotów oraz królika który chce zostać superbohaterem. Tak się składa, że królik ma szansę wykazać się ratując tygrysa wykorzystywanego w cyrku. Muszę pochwalić Illumination za pokazanie sytuacji tygrysa Hu w sposób realny ale wystarczająco delikatny na dziecięce oczy.

Przetrzymywanie tygrysa w klatce, straszenie go batem i prądem, zmuszanie do robienia sztuczek których nie chce i boi się wykonywać to odzwierciedlenie tego, co spotyka wszystkie zwierzęta uwięzione w cyrkach na całym świecie.

Można powiedzieć, że w tym filmie, tygrys Hu to taka wizytówka wszystkich niedźwiedzi, lwów, tygrysów, małp i słoni z poza kadrowego życia.

Poważka

Odkąd wątek Hu pojawił się na ekranie, czujnie obserwowałam jak temat się rozwinie. Bałam się, że będzie pokazany w sposób lekceważący, lub cyniczny.  Jednak konsekwentnie, od samego początku, zanim nawet poznaliśmy Hu, wiedzieliśmy, że potrzebuje ratunku, bo źli ludzie robią mu krzywdę.

Wzmianka o futrze

Do złej wizytówki Sergeja, czyli właściciela cyrku przykleja się temat futer. Facet kilka razy wspomina o tym, że chętnie przerobi swoje wilki lub wspomnianego wyżej tygrysa na dywan lub płaszcz. Sam Sergei również paraduje w futrzastym kołnierzu.

Jest to dobry sposób na pokazanie dzieciom, że futra i zabijanie zwierząt kojarzy się tylko z czarnymi charakterami a zwykły człowiek o dobrym sercu nigdy by czegoś takiego nie zrobił.

Jedno, jedyne ale

Jedna rzecz do której mogę się przyczepić to zakończenie wątku Hu, które troszkę mnie rozczarowało. Spodziewałam się, że uwolniony tygrys zostanie wysłany do rodziców lub wróci do swojego naturalnego środowiska. Tymczasem Hu na koniec animacji, pokazywał się w domach głównych bohaterów nie do końca znajdując własny dom.

Z jednej strony to dobrze. Przecież miasto nie jest odpowiednim domem dla tygrysa, a opcja zoo też nie byłaby idealna.  Nie mniej jednak, dobrze by było pokazać naturalne środowisko zwierząt trzymanych w cyrkach, podkreślając to, że właśnie w dżunglach i lasach powinny mieszkać, a nie w miastach.

Koniec końców…

Sekretne Życie zwierzaków domowych 2 to film godny polecenia nie tylko z powodu wspaniale wykonanych animacji, ale również z powodu przesłania które za sobą niesie. Wiem, prawie każdy film dla dzieci czegoś uczy ale w tym, oprócz wiadomości o pokonywaniu strachu, pokazujemy dzieciom, że cyrk wykorzystujący zwierzęta to coś co musimy zwalczać, a nie wspierać.