Plastik w powietrzu – bądź przykładem

Pewnego słonecznego czwartkowego popołudnia szłam wzdłuż jednej z Londyńskich ulic widząc trójkę nastoletnich chłopców jadących przede mną na rowerach. Zatrzymali się. Nie ochodzilo mnie to.

Usłyszałam jednego z nich „…Nie jedź, będzie Ci nie dobrze, mówię Ci…” Nagle widzę coś przelatującego w powietrzu. Tuż przed moją twarzą. Jest to plastikowa butelka z szejka Mars. Złość we mnie zaczęła narastać.

Powiedziałam:

-Coś Ci upadło.

Chłopiec grzecznie odpowiedział:

-Pardon?

Powtarzam:

-Coś Ci upadło.

On mówi:

-Wiem.Cały czas idąc mówię mu żeby wyrzucił ją do kosza.

Spojrzał na mnie jakby zobaczył ducha. Albo musiał rozkminic co to jest kosz. Nie wiem.

Po kilku sekundach przechodzę obok śmietnika, odwracam się i mówię „Tutaj jest kosz!” Chłopcy ciągle stali tam gdzie wcześniej i myśleli o tym co się właśnie stało. Usłyszałam jednego z kolegów „Wyrzuć to do kosza mate”.

Nic już po mnie. Idę dalej myśląc co to są za dzieci do ciorta. Przynajmniej jeden z kolegów zareagował.

Zmierzam więc do Hobby Crafts by zabić trochę czasu i w końcu wychodzę przez parking. Cały czas myśląc „Dlaczego dzieci takie są?!?!

Wtedzy widzę więcej śmieci rzucanych w powietrze. Śledzę wzrokiem skąd się biorą i zgadnij co widzę. Kobietę siedzącą w samochodze, wyrzucającą plastikowie opakowania przez okno. A wiesz co mnie bardziej zszokowało? Była matką. Z dwójką dzieci siedzących na tylnim siedzeniu, oboje w wieku który pozwala im zrozumieć wszysko co robi mama i obserwujących jej każdy ruch.

Widzisz o co mam na myśli?

Już wiem dlaczego dzieci take są.

To my pokazujemy im co jest dobre a co złe. Szczerze mówiąc myślałam że chlopec powie mi żebym spadała ale on wcale nie był nie miły. Powiedział „Pardon” w sposób który sprawił że pomyślałam że jest kulturalnym młodym człowiekiem. Niestety, jeśli nie szanujesz środowiska w taki sposób, daleko Ci do kulturalnego człowieka. Możesz chodzić do najlepszych szkół, używać wszytkich zasad gramatyki i mieć wyszukany akcent ale jeśli śmiecisz – Twoje zachowanie nie może być nazwane kulturalnym.

Jeśli masz dzieci, proszę, naucz je segregowania odpadów. Bądź przykładem który mogą powielać. Wygląda na to że w dzisiejszym świecie, trzeba uczyć rzeczy oczywistych. Śmieci zanieczyszczają środowisko, ranią zwierzęta i brzydko wyglądają. Nie bądź jak kobieta z parkinku. Dbaj o środowisko.

Milena x


Może chcesz przeczytać więcej moich przemyśleń? Ale przygotuj się i usiądź wygodnie, to długi post.