Krwawe powieki czyli paskudna prawda o rzęsach z norki

rzęsy z norki nie są wolne od okrucieństwa

Znów jest jesień i tak samo jak w zeszłym roku, muszę wspomnieć o przemyśle futrzarskim. Tym razem, nie będzie mowy o płaszczach i pomponach lecz o rzęsach. Jest to coś co rośnie w popularność coraz bardziej a popyt na to trwa cały rok.

Zatem co norki mają wspólnego z rzęsami?

Mowa o produkcji sztucznych rzęs powstałych z sierści norki. Postaram się zachować spokój i nie komentować ekscesywnie na temat głupoty i braku potrzeby dla tego produktu. Skupmy się na faktach i jeśli ŚWIADOMIE używasz lub sprzedajesz rzęsy z norek, proszę, zastanów się. Piszę 'ŚWIADOMIE’ ponieważ ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ’mink lashes’ to rzeczywiście sierść norki. Jeśli już o tym wiedzą, błędnie wierzą, że jest to sierść wolna od okrucieństwa.

Futro wolne od okrucieństwa nie istnieje.

Na opakowaniach lub stronach interentowych producentów rzęs z norek, można zauważyć, że często używają oni stwierdzenia 'cruelty-free’ by zapewnić klientów, że użyte futro jest wolne od okrucieństwa. To kłamstwa! Przyznam, że to również cwany chwyt marketingowy.

Ustalmy jedną rzecz.

Frazy ’wolne od okrucieństwa’ oraz ’futro naturalne’ są ze sobą sprzeczne.

Nic, co jest wyprodukowane z naturalnego futra, w szczególności z futra norek i lisow, nie może być nazwane etycznym. Norka to jedno z najczęściej hodowanych zwierząt na fermach futrzarskich gdzie z pewnością nie żyje szczęśliwie i pełnią życia.

Norka na fermie - nie używaj rzęs z norki
Ta norka umarła aby być czyimś płaszczem, breloczkiem lub rzęsami.
Spróbujmy zrozumieć uzasadnienie cruelty-free

Rzęsy z norek są wykonane z odpadków po produkcji futer. Chodzi pogłoska że włosy na rzęsy są pozyskiwane przez wyczesywanie ale nie oszukujmy się, nikt w tej branży nie ma czasu na delikatne czesanie norek.

Nawet jeśli tak by było, nadal jest to część branży futrzarskiej gdzie zwierzęta są trzymane w niewoli. W klatkach pół metra na pół metra.

Mówiąc ’wolny od okrucieństwa’ można mieć na myśli proces eutanazji lub warunki życia zwierząt. W najbardziej pozytywnym scenariuszu – mówiąc hipotetycznie –  norki są trzymane w przestronnych klatkach, karmione regularnie i są zagazowane na śmierć (ehem… to znaczy poddane eutanazji) często w tych samych klatkach w których spędziły całe zycie.

W rzeczywistości, klatki rzadko są wystarczająco przestronne by zwierzęta miały swobodę ruchu. Zdrowie zwierząt też nie jest priorytetem.

Często spotykaną strategia jest utycie zwierzaka zanim zostanie zabity by otrzymać z niego więcej sierści.  Można sobie wyobrazić, że w klatce bez miejsca na bieganie, szanse na zdrowie grubych zwierząt są znikome.

Klatki są małe, zamieszkałe przek kilka osobników co podnosi szansę agresji. Ranne zwierzaki nie są leczone. Są zostawione same sobie, z otwartmi ranami ocierającymi się o metalowe kraty.

Przestronnie, prawda?
Czyli co?

Nie ma chociażby jednego powodu na świecie, który usprawiedliwiłby potrzebę zabicia innych żywych istot tylko po to, abyśmy mogły trzepotać rzęsami. Dla rzekomego 'piękna’.

Jesli nosisz futro, nic nie sprawi ze będziesz prawdziwie piękna.

Jak rozpoznam różnice?

Cieszę się, że pytasz!

Czytaj oznaczenia. Upewnij się, że na opakowaniu jest napisane, że rzęsy są syntetyczne. Znaczek 'cruelty-free’ nie wystarczy. Firmy używają tego stwierdzenia by opisać 'wolne od okrucieństwa’ futro. Nie wierz w to! Kupuj tylko syntetyki.


Futro w Polsce

Tego, że przemysł futrzarski jest okrutny, nie trzeba tłumaczyć.
Ciężko jest jednak zrozumieć, dlaczego w Polsce nadal jest legalny.  Polska to jeden z największych eksporterów futra w Europie i bynajmniej nie jest to powód do dumy. Polscy politycy dali nam nadzieję, że to się zmieni, jednak znowu zawiedli.

Jeśli z jakiegoś powodu brakuje Ci argumentów by sprzeciwić się temu przemysłowi w polsce, zerknij na zdjęcia zrobione przez Otwarte klatki:

Polska to piękny kraj ale za to, że tak kurczowo trzymamy się ferm futrzarskich jest mi zwyczajnie wstyd.


To nie wszystko!

Teraz kiedy już wiesz o tym problemie, możesz zrobić więcej dla zwierząt.

Oprócz zwracania większej uwagi na to za co płacisz, pamiętaj o podpisywaniu petycji i bojkotowaniu przemysłu futrzarskiego.  Nie ma potrzeby na to barbarzyństwo w 21ym wieku.

Jeśli chcesz przeczytać dlaczego futro jest szczególnym obiektem zainteresowania o tej porze roku, przeczytaj mój artykuł:  Jesień jest pięknym sezonem dla brzydkich ludzi.


Zdjecia: Fermy Onyx AB i Baltic Devon na Litwie / Dzīvnieku brīvība (Wolność Zwierząt) / Flickr

Jedna myśl na temat “Krwawe powieki czyli paskudna prawda o rzęsach z norki

  1. Zainteresowany pisze:

    Znam sytuację z strony hodowcy (znajomy)… Niestety tak kolorowo to nigdy nie wygląda jak to malują… Też jestem przeciwny takiemu traktowaniu zwieząt…

Możliwość komentowania jest wyłączona.