KeepTheBan – Polowanie na lisy w Anglii

Fox
Zacznijmy od polityki

Opinia Theresy May jest ostatnio bardzo popularnym tematem i pomimo wszystko, cieszę się że media naświetlają ten temat ludziom.
Dla tych którzy nie są w temacie (jeśli nie mieszkasz w Anglii, zapewne nie spotkałeś się wcześniej z tym wątkiem), Theresa May przyznała, że w pełni popiera i zawsze popierała polowanie na lisy w formie sportu (bardzo kobieco). Jej uzasadnienie dla tej decyzji jest takie, że inne metody panowania nad populacją lisów są okrutne… Chwilunia. Ona popiera polowanie na lisy ponieważ nie jest okrutne? Bo rozrywanie żywego zwierzęcia na strzępy jest niczym?Możesz się zgadzać i myśleć, że jest to formą kontroli nad populacją lisów ale w wielu przypadkach jest to tylko i wyłącznie rozrywką dla mieszczaństwa. Lisy często są schwytywane i zamykane w pseudo-norach albo zamaskowanych budynkach, po czym są wypuszczane przed psami gończymi by zostały złapane i zagryzione. Gdy zapach lisa zniknie pod ziemią, psy zaczynają kopać do czasu gdy nie znajdą ofiary. Jak subtelnie ze trony burżuazyjnych snobów.

Na kogo to ma wpływ?

Dziś – w maju 2017 – polowanie z psami na dziką faunę jest zakazane w Zjednoczonym Królestwie od 2004 pomimo że zmienione formy polowań wciąż mają miejsce „w zasięgu prawa„.

Praktyka zrodziła się w latach 1600 gdy lisy były zagrożeniem zwierząt farmowych więc musiały zostać wyeliminowane. Następnie ta metoda eliminacyjna zamieniła się w okrutny sport. Od tej pory dużo w Anglii  się zmieniło, łącznie z zachowaniem i rozmiarem naturalnego siedliska lisów.

Wiele innych zwierząt pada ofiarą polowań na lisy, w zależności od kraju i regionu polowania. Pod brytyjskim wpływem, w Indiach i Iranie poluje się na szakale złociste, które są bardzo protekcyjene względem swojej paczki i mogą być szybsze niż psy.

USA na przykład ma skłoności do poszukiwania kojotów, rysiów i siwych lisów. Lisy rude są często gonione zamiast polowane ze względu na to że nie są już widziane jako szkodniki. Kraje takie jak Australia, Francja, Włochy albo Irlandia też nie stronią od takiej rozrywki.

Pomimo że psy w tym przypadku są napastnikami, też może stać im się krzywda. Zwierzęta takie jak szakale – jak poprzednio wspomnianialam – są bardzo opiekuńcze i zżyte z członkami swojej paczki. Mogą poważnie zranić psy które ich zaatakują. Tak groźne jak 10 psów może być dla jednego lisa, tak samo groźne jest kilka szakali dla psa. Można uznać, że psy wykorzystywane do polowań są wyhodowane specjalnie do tego tego rodzaju pracy – do zwęszenia i zabicia lisa. Tak czy owak psy są narażone na nikomu niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Ludzie zmuszają te zwierzęta do walki między sobą bez żadnego logicznego powodu. Oprócz, korridy, walk psów i byków, to jest jeden z najbardziej absurdalnych „sportów” o których kiedykolwiek słyszałam.

Oficerowie śledczy Ligi przeciwko Okrutnym Sportom zostali brutalnie zaatakowani monitorując polowania przez okres kilku miesięcy. Zostali zaatakowani przez myśliwych, nie zwierzęta dla jasności. Jeden z nich miał złamaną szyję. Uważa się, że zdarzenie miało miejsce jako zemsta za zwolnienie lisków znalezionych w zamknięciu kilka miesięcy wcześniej.

Czy kontrola populacji jest niezbędna?

A co jeśli powiem Ci że populacja lisów wcale nie musi być zredukowana? Od czasu zakazu na polowania czyli przez ostanie 10 lat, średnia liczba lisów z roku na rok jest niezmienna.

Lisy są zwierzęciem bardzo źle zrozumianym. Wiejskie i Miejskie lisy są traktowane inaczej ponieważ ich obecność inaczej wpływa na ludzi. W okolicach wiejskich lisy mają skłoności do podkradzania drobnej zwierzyny z gospodarstw podczas gdy miejskie lisy robią bałagan przez rozrywanie worków na śmieci. Niektórzy twierdzą, że miejskie lisy polują na koty domowe i psy ale specjaliści mówią, że to bardzo rzadkie zjawisko i nie ma miejsca w miastach.

Musimy pamiętać, że wszystkie te problemy mogą być rozwiązane poprzez odstraszanie lisów a nie koniecznie zabijanie ich. Zgodnie z naturą lisa, gdy jeden umiera, jego teren jest przejmowany przez innego lisa w kilka dni. To oznacza, że zabijanie lisów faktycznie nie rozwiązuje problemów powiązanych z ich obecnością.

W sumie rocznie, zabijamy prawie 350 000 lisów. 50 – 100 000 rocznie, ginie w wypadkach drogowych. Reszta lisów jest zabijana przez polowania, wnyki i strzelby.

Nie zapominajmy, że lisy robią nam też przysługę. Odstraszają szkodniki takie jak szczury i myszy co było głównym powodem dla którego zostały wprowadzone do brytyjskich miast wiele lat temu. Pozwoliliśmy lisom być takimi jakimi są.

To nie jest metoda kontroli populacji

Przeczytałam wiele artykułów i odpowiedzi ludzi popierających polowanie na lisy jako „sport” i nie mogę pojąć ich głupoty i hipokryzji. Twierdzą, że robią krajowi przysługe gdy jedyne, o co naprawdę się troszczą to dreszcze emocji i adrenalina. Opowiadają jak blisko są z naturą ale nie zastanowią się nad zostawieniem jej w spokoju. By pozwolić zwierzętom żyć tam gdzie żyć powinny. Zwierzęta zamieszkujące lasy na pewno nie wpływają na ludzi aż tak bardzo (jeśli w ogóle) by pozwolić nam zabijać je w ich własnym domu.

Najlepszą rzecz, którą możemy zrobić dla natury to zostawić ja w spokoju.

Możesz pomoc

Zakaz na polowanie na lisy pod żadnym pozorem nie powininen zostać zniesiony. Co więcej, zmodyfikowane formy polowań też powinny być zabronione a kary zaostrzone. Kluczowa rzecz, którą możesz zrobić to pokazać dezaprobatę kiedykolwiek jest taka możliwość. 80% brytyjskiego społeczeństwa już popiera zakaz.

Kampania i protest przeciwko polowaniom

29 maja 2017 w Londynie, obędzie się marsz przeciwko polowaniom na lisy zorganizowany przez organizację KeepTheBan. Tak się składa że będzie to święto narodowe w UK więc więcej ludzi będzie na ulicach by usłyszeć przekaz. Jeśli masz czas i chcesz pomóc, dołącz do marszu, który zaczyna się przy Cavendish Square w Londynie i kończy na Downing Street- rozpoczęcie o 12:00 a koniec o 3:00 po południu

Podpisanie petycji zabiera mniej niż minutę Twojego czasu a może dużo zrobić dla zwierząt. Poniżej są 2 petycje w sprawie zakazu polowań na lisy które możesz podpisać.

Don’t Bring Fox Hunting Back, Secretary of Environment Andrea Leadsom

Keep the Ban on Fox Hunting

Jeśli meszkasz w UK, możesz napisać do swojego lokalnego posła by nakłonil partię do wzmocnienia zakazu na polowania.

Przeczytaj mój post na temat przemocy wobec zwierząt by dowiedzieć się jak ja zgłosić. 

Wyrażając swoją pozycję polityczną, nie zapominajmy o zwierzętach które potrzebują naszego wsparcia. Nie pozwól palantom w czerwonym stroju na wykorzystywanie zwierząt do ignoranckich i przerażających hobby.

Milena x

3 myśli na temat “KeepTheBan – Polowanie na lisy w Anglii

  1. Tak bardzo jestem przeciw wszystkim polowaniom! Przestaliśmy wspierać WWF, kiedy się okazało, że mają „we władzach” prezesa Polskiego Związku Łowieckiego, który propaguje łucznictwo i którego znaniem nic nie smakuje tak dobrze jak mięso z własnoręcznie upolowanego i oskórowanego zwierzęcia. Takie rzeczy w 21. wieku…

Możliwość komentowania jest wyłączona.