Jesień jest pięknym sezonem dla brzydkich ludzi

elsa45

Poznaj Elsę. Jest jednym z 17 uratowanych lisów, które miały zostać zabite na futro. Teraz są w nowych domach gdzie muszą nauczyć się swoich naturalnych zachowań od podstaw. Biegają po trawie i mogą kopać dziury w ziemi tak głębokie i tak często jak tego zechcą. Czyż nie jest piękna?

W przeciwieństwie do Elsy, biliony innych zwierząt nie dostają szansy na życie w zgodzie z naturą. Wbrew pewnemu poglądowi, humanitarne futro nie istnieje.
Zwierzęta takie jak norki, króliki, szopy pracze i inne, całe swoje życie są trzymane w klatkach wielkości wózka sklepowego w obrzydliwych warunkach. Genitalne lub analne porażenie prądem elektrycznym jest najczęstszym sposobem zabijania bo nie niszczy futra. Przypuszczając oczywiście, że zwierzę jest faktycznie zabite zanim jest obrane ze skóry, co nie jest tak oczywiste jak byśmy chcieli.

Dlaczego jesień?

Używając języka farmerskiego, jesień to okres żniw. To jest również pora większego zapotrzebowania kiedy szukamy płaszczów i zimowych dodatków. Podczas gdy widzimy zmieniające kolor drzewa i mini tornada z liści, miliony zwierząt tracą życie by zostać czyimś pomponem. To nie jest normalne.

Dlaczego brzydkich?

Zacytuję klasyka.

Futro jest noszone tyle przez piękne zwierzęta i brzydkich ludzi.

*Ostrzeżenie* Ten film zawiera drastyczne treści. Jeśli jesteś fanem futer, obejrz go.

Futro jest tańsze niż Ci się wydaje.

Wierzymy że metka na sztucznym futrze mówi prawdę szczególnie wtedy gdy przedmiot jest tani jak barszcz. Ten artykuł z BBC opisuje przykłady ciuchów oznaczonych jako sztuczne futra które okazały się być prawdziwym futrem. Sprawa dotyczy sweterków, szalików czy czapek. Jest przykład Davida który kupił na Amazonie czapkę ze sztycznym futerkiem dla swojej córki. Gdy dotarła, pies zaczął wariować. Okazało się że była zrobiona z szopa.

Podany przykład jest oparty na Anglii ale nie znalazłam żadnych Polskich materiałów na ten temat.
Nie ma się z czego cieszyć, to nie jest dobra wiadomość. To znaczy że polskie media się tym nie interesują. Artukul BBC jest ważny również dla nas bo sklepy highstreet w UK to te same sieciówki co w Polsce. To znaczy że mamy ten sam problem.

Produkcja futra w Chinach jest nie wiarygodnie tania i szybka. Jeśli obejrzałeś powyższy film to o tym wiesz. Z tego powodu sklepy często same nie wiedzą że ich ciuchy zawierają prawdziwe futro tym bardziej gdy są produkowane w Chinach. Czy może wiedzą? W końcu to tnie koszta? 

Tak czy inaczej, metki nie zawsze mówią prawdę dlatego musimy sami się nauczyć odróżniać sztuczne futro od prawdziwego. Jest dużo materiałów w sieci ale tu jest jeden od Otwartch klatek.


Futro jest bliżej niż Ci się wydaje.

Niestety w Polsce sprawa hodowli zwierząt na futra wygląda bardzo smutno.

Jesteśmy drugim w Europie krajem sprzedającym futra między narodowo w ilości  ~10 000 000 rocznie.

10 milionów!! Co się dzieje z moją Polską?!

Ciekawy fakt jest taki, że gdy szukałam materiałów ze śledztw w kwestii fałszywych metek, znalazłam sporo wpisów tego rodzaju: „kupiłam kurtkę z futrem ale jest chin i boję się jest z psa.” – Co to za różnica pytam się? Jeśli zdarte z psa to nie chce ale obdarta łasica to już spoko?

Jeszcze bliżej..

Nigdy w życiu nie pomyślałabym że ktoś z mojego bliskiego otoczenia będzie nosić futra. Nie wspominając o produkcji akcesoriów z jego udziałem. Z jakiegoś powodu myślałam że to bardzo daleki ode mnie problem którego sama nie rozwiąże. Pewnego dnia rozmawiałam z moją bliską krewną przez telefon na temat czapek i szalików które tworzy. Nagle słyszę słowa ’fajne lisie kity’. Miałam nadzieję że źle zrozumiałam, ale nie, zapewniła mnie że ma na myśli prawdziwe lisie ogony.
Do dziś nie mogę uwierzyć że ktoś z tak bliskiej rodziny jest częścią tego okrutnego przemysłu. Serce mi trochę pękło. Rozczarowanie było ogromne.

Wtedy zdałam sobie sprawę że producenci, nosiciele i fanatycy futer są wśród nas. Nie tylko celebryci i projektanci mody napedzaja tę siłę ale ludzi tacy jak Ty i ja. Przyjaciele i rodzina. Musimy być bradziej ostrożni przy wyborze ubioru ponieważ ten trend wcale nie jest tak odległy. Jak mówiłam wiele razy, Twój głos ma znaczenie.

Nie kupuję futer. Co jeszcze mogę zrobić?

Apropo celebrytów, popierasz osoby publiczne które noszą futra? Prawdopodobnie nie wiesz czy to robisz?
Są celebryci którzy nie zasługują na naszą uwagę ani nasze pieniądze. Wiem że to może być trudne do przyjęcia dla fanów ale taka jest prawda.

Kiedy kochana przez wielu Rihanna została zapytana w wywiadzie dlaczego nosi futra, odpowiedziała „ponieważ są drogie”.
Nie wiem jaka jest wasza opinia ale według mnie to żałośnie płytkie.

JLo obnosi się futrami na instagramie w miarę często pomimo tysięcy komentarzy by przestała to robić.

Kardashian-ki są wszędzie mając zwierzęta głęboko w poważaniu.
Nie tylko nastolatkowie idą za ich przykładem co niestety jest bardzo smutnym faktem.

Oprócz paradowania w sukience zrobionej ze zwierzęcych mięśni, Lady Gaga nie stroni też od ich futra.

Madonna, Chris Brown, Beyonce, Kate Moss, Justin Bieber, Demi Moore, Lindsey Lohan. Lista się ciągnie.

Nie zapominajmy o naszych polskich gwiazdkach bez serca.

Anna Mucha, Doda, Aleksandra Kisio, Joanna Horodyńska, Joanna Liszowska, Tomasz Jacyków, Weronika Rosati, Omenaa Mensah, Anja Rubik, Justyna Steczkowska i wiele innych.

Z tak dużą popularnością, Ci ludzie mogliby uczynić tyle dobra i oszczędzić wiele żyć. Jednak okazują poparcie dla okrucieństwa.

Dzięki, ale wolę wspierać kogoś z sercem ze złota nic z kamienia.

Przemysł futrzarski to jedna z naj okrutniejszych rzeczy jakie kiedykolwiek wynaleźliśmy. Jest przestarzały, nie potrzebny, bez serca i szacunku. Musi się skończyć. Zadziałaj teraz i podpisuj petycje. Rozpowszechniaj wiadomość i nie kupuj futer.

Petycje –  nie zajmą Ci więcej niż 5 minut.

Petycja na rzecz zakazania hodowli zwierząt futerkowych na terytorium RP

Petycja o projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt zakazujący hodowli psowatych na futro


Zadziałaj też poza Polską

Petycja o rzecz zakazania futra na Londyńskim fashion week

Poproś Irlandię o zamknięcie ferm futrzarskich

Zatrzymaj okrutny handel kocim i psim futrem


Czy Ty jesteś piękną osobą?

Image Credit: Credit: Otwarte Klatki / Flickr / (CC BY 2.0)

4 myśli na temat “Jesień jest pięknym sezonem dla brzydkich ludzi

  1. Sophy Lukrecja pisze:

    kochane maleństwo. to przykre, że życie w zgodzie z naturą nie jest możliwe w naszej cywilizacji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.