Etyczne alternatywy dla testów na zwierzętach

Mój poprzedni artykuł na temat testowania na zwierzętach naturalnie prowadzi mnie do zarysu humanitarnych metod testowania kosmetyków. Naukowcy wynaleźli wiele współczesnych metod badawczych, które w ogóle nie wymagają udziału zwierząt. Niektóre z nich są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym jak i kosmetycznym. Jeśli testowanie na zwierzętach nie jest wymagane dla celów medycznych, tym bardziej nie jest konieczne do sprzedaży kosmetyków.

Modelowanie komputerowe (in Silico)

Biologia człowieka i rozwój choroby mogą być symulowane używając zaawansowanych modelów komputerowych, które mogą dokładnie przewidzieć jakie efekty na ludzkim organizmie mogą mieć nowe leki i kosmetyki. Metody modelowania QSAR mogą oszacować rozmiar i prawdopodobieństwo ryzyka danych substancji.

Testy In Vitro

Mikroukłady wyłożone ludzkimi komórkami naśladują funkcje żyjących ludzkich organów w tym płuc, nerek, skóry i innych. Organy na układach reprezentują ludzką fizjologię patologiczną dokładniej niż modele zwierzęce i oferują spersonalizowane drogi badań.
W badaniach kosmetycznych, EpiSkin jest używana do badania podrażnienien skóry i korozji, wystawienia na działanie światła i UV oraz przylepności bakterii .


Ochotnicy

Mikro dawkowanie to metoda eksperymentalna gdzie niezwykle mała ilość substancji jest podawana ochotnikowi by zobaczyć jak jest metabolizowana. Metoda obrazowania monitoruje ten proces wewnątrz ciała.

Nieinwazyjne obrazowanie mózgowe i metody nagrywające ten proces na ludziach mogą zakończyć wykorzystywanie zwierząt w badaniach mózgu. Mózgi kotów, małp, szczurów są uszkadzane poprzez podłączany sprzęt mechaniczny. Temu można zapobiec.

Symulatory

Symulatory przypominające ludzkich pacjentów mogą pełnić funkcje ludzkiego ciała takie jak oddychanie, krwawienie, drgawki, rozmawianie albo nawet umieranie. Niektóre modele imitują urazy i choroby odzwierciedlając odpowiednie reakcje biologiczne. Studenci używają tej metody wolnej od okrucieństwa do nauki fizjologii i farmakologii w przeciwieństwie do rozcinania zwierząt takich jak żaby na kawałki.

TraumaMan jest zaawansowanym symulatorem, który dodatkowo składa się z warstw naskórkowych, narządów wewnętrznych i tkanek. Te modele okazały się skuteczniejsze w badaniach chirurgicznych niż operacje na świniach, psach czy kozach.

Badania

Badania epidemiologiczne dostarczają dokładniejsze, oparte na ludziach informacje o rodzaju choroby i czynnikach ryzyka niż wstrzykiwanie choroby zwierzęciu w sztucznym środowisku. Skuteczność została dowiedziona w badaniach relacji między paleniem papierosów a rakiem, przenoszeniem AIDS albo czynnikami chorób serca.

Jedna myśl na temat “Etyczne alternatywy dla testów na zwierzętach

Możliwość komentowania jest wyłączona.