Dobre wieści! Hong Kong zakazuje handel kością słoniową!

Czas na wiadomości ze świata praw zwierząt. Tym razem to dobre wieści!

Byłam w trakcie pisania artykułu na temat handlu kością słoniową w Hong Kongu gdy dowiedziałam się że Hong Kong postanowił zakończyć ten okrutny przemysł.

Wybadałam sprawę dalej i ku mej niezmiernej radości, wszystko wskazuje na to że rada ustawodawcza Hong Kongu przegłosowała zakazanie krajowego handlu kością słoniową 49 głosami przeciwko 4. To będzie 3 fazowy proces który ma na celu kompletne zlikwidowanie wyżej wspomnianego handlu do roku 2021.A co jeśli ktoś złamie prawo?

Grzywny za sprzedaż trofeum łowieckich i kości słoniowej wzrosną do maksymalnie HK$10m ($1.3m).

Kary za przemyt i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami również wzrosną z 2 do 10 lat.

Dlaczego Hong Kong jest tak ważny?

Hong Kong był uważany za centrum legalnego i nie legalnego handlu kością słoniową przez ponad pół wieku. To największy rynek tego rodzaju na świecie. Rzeźby z zachodu i Japoni oraz handel Brytyjskiej Kolonii napędzały tę branżę w latach 1920-tych. W latach 60-tych, istniało około 8000 rzeźbiarzy pracujących dla kolonii.

Wiem że to imponująca rzeźba ale come on – dajmy słoniom żyć. Rzeźby kamienne są spoko.

Zakaz handlu kością słoniową był w planach od dłuższego czasu ale handlarze nigdy nie traktowali go poważnie. Przemysł tylko jeszcze bardziej się rozrósł gdy w zeszłym roku zyski były największe od 30 lat gdzie siedem ton kłów zostało skonfiskowanych o wartości ponad $9 000 000.

Popyt na kość słoniową jest nadal duży w Chinach gdzie ta jest uważana za symbol statusu i bogactwa. Chińczycy szczególnie upodobali sobie afrykańską kość słoniową dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na przemyt.

Według Wildlife Aid, ~ 30 000 słoni jest nielegalnie zabijanych w ciągu jednego roku.

Słonie ciągle potrzebują naszej pomocy.

Chociaż myślistwo na trofea łowieckie zostało zakazane w kilku krajach, nielegalne kłusownictwo wciąż ma miejscie. Dlatego, my też musimy działać dalej.

  • Jak zawsze, zabierz głos. Mów o powodach, konsekwencjach i malejącej populacji słoni.
  • Zwiedzając azjatyckie i afrykańskie kraje, zwracaj większą uwagę na handel kością słoniową i produktami z niej zrobionymi. Kubki, figurki, zawieszki i inna biżuteria, boomerangi, rzeźby i płytki Mahjong. Przeróżne inne rzeczy. Nigdy ich nie kupuj! Jeśli dany przedmiot wygląda podejrzanie, zostaw go.
  • W Hong Kongu, handlarz będzie zobowiązany do pozbycia się wszychich produktów z kości słoniowej do 2021 roku – możesz zrobić krok więcej i zgłosić to odpowiednim władzom jeśli zobaczysz coś z kości słoniowej po roku 2021.

Esmond Bradley Martin – śledczy badający nie legalny handel kością słoniową i rogami nosorożców, który ryzykował własne życie wiele razy by pomoc tym ogromnym ssakom został znaleziony zabity w Kenii. Jego praca była użyta by przycisnąć Chiński rząd do zakazania krajowego handlu kośćmi nosorożców i słoni.  Osobiście nie wierzę w takie zbiegi okoliczności. Ten handel jest wart miliony i nie skończy się z podpisem jednego dokumentu.

Pamiętaj: Twój głos ma znaczenie. Burza w mediach spolecznosciowych i świadomość ludzi wpływa na polityków i członków rządu którzy często mają na celu ochronę politycznej reputacji. Bez protestów społeczności, ta zmiana na miała by miejsca tak szybko jeśli nastałaby w ogóle.