Co zrobić gdy widzisz psa uwięzionego w gorącym samochodzie

Jest dopiero początek lata 2017 a polscy policjanci już byli wielokrotnie wzywani do interwencji związanych z pozostawieniem psa w samochodach zaparkowanych na nasłonecznionym parkingu.

W Gdańsku, już w maju policja uratowała psa w ostatniej chwili. Właściciel pokakazal się dopiero 2 godziny po interwencji. Gdyby nie reakcją przechodniów, pies by nie przeżył.

Choć wielu uważa, że zostawienie psa zamkniętego na klucz w samochodzie z oknami nieznacznie otwartymi i zaparkowanym w cieniu to nie problem, to jest zawsze bardzo ryzykowna i trudna sytuacja dla psa.

Gdy na dworzu są 22 stopnie, w ciągu godziny temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć do 47 C.

Nie zostawiaj psów w samochodzie, przyczepie turystycznej lub w zabudowaniach gospodarczych, gdzie temperatury szybko mogą wzrastać, nawet gdy gorąc na zewnątrz nie jest odczuwalny.

Jeśli widzisz zwierzę zamknięte w gorącym samochodzie na więcej niż kilka minut, obserwuj i podejmij działania.

Zadzwoń na policję lub numer 112 by zgłosić przemoc nad zwierzętami i mieć możliwość uzasadnionej pomocy. Nie obawiaj się interwencji.

Jeśli zwierzę wykazuje objawy udaru cieplnego – takie jak ciężkie dyszenie, nadmierne ślinienie, ospałość, brak koordynacji, omdlenia lub wymioty – zadzwoń od razu na 112.

Jak pomóc psu zamkniętemu wewnątrz gorącego samochodu

Gdy sytuacja staje się krytyczna a policja nie może przybyć, instynktem wielu ludzi jest włamanie się do samochodu by uwolnić psa.
Zanim to zrobisz, bądź świadom że bez właściwego uzasadnienia, może to być zaklasyfikowane jako niszczenie mienia i może doprowadzić do sprawy sądowej jeśli właściciel się wścieknie. Jeśli jednak rzeczywiście właściciel naraził życie psa, to on poniesie konsekwencje nie Ty.

W związku z tym, poinformuj policję o Twoich zamiarach. Powiedz dlaczego planujesz wybić komuś szybę, zbierz dowody takie jak nagrania/zdjęcia samochodu i psa, zapisz numer rejestracyjny i dane świadków.

Art. 26 § 1. Kodeksu karnego stanowi, że „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

To oznacza, że w stanie wyżczej konieczności, gdy psu zagraża utrata życia, możemy wybić szybę w samochodzie by go uratować. Trzeba mieć jedak niepodważalne dowody na to że była to konieczność.  Na dodatek, właściciel psa moza zostać pociągnięty do odpowiedzialności  za znęcanie się nad zwierzętami. W takim przypadku grozi mu kara grzywny lub więzienia.

Brak świadomości

Ludzie są często nie świadomi niebezpieczeństwa jakie grozi zwierzętom zamkniętym w gorących pojazdach.
Dlatego zanim włamiesz się do samochodu a pies nie jest w stanie krytycznym, postaraj się odnaleźć właściciela.

Jeśli samochód stoi na parkingu centrum handlowego, właściciel może być w sklepie.
Możesz poprosić pracowników sklepu o ogłoszenie komunikatu by właściciel jak najszybciej stawił się do danego punktu.

Sytuacja wygląda podobnie w kwestii zlotów czy wydarzeń gdzie możesz poprosić organizatorów o znalezienie danej osoby, na przykład przez mikrofon lub dane z listy gości.

Co robić gdy pies zostanie wyjęty z samochodu?

Gdy już uda Ci się wyjąć psa z samochodu, przenieś go do ocienionego/chłodnego obszaru i oblewaj go chłodną – nie zimną – wodą. Pozwól na to by pies powoli się ochładzał. Nie oblewaj go lub nie dawaj mu do picia lodowatej wody by uniknąć szoku termicznego. Jeśli jest taka możliwość, przyłóż mu na głowę i szyję chłodne ręczniki by zmniejszyć temperaturę ciała. Nie pozwól jednak by zaczął się trząść.

Jeśli pies stracił przytomność albo widzisz oznaki udaru cieplnego, reanimacja może być konieczna. Zadzwoń do weterynarza natychmiast. Niektóre psy są narażone na udar cieplny bardziej niż inne. To zależy od wieku psa, grubość i długości jego futra, zdolności oddechowej opartej na krztałcie nosa i twarzy. Warto wziąć te szczegóły pod uwagę podczas analizy sytuacji.


Co sezon psy umierają w rozgrzanych samochodach!
http://www.najlepszakarma.pl

 

2 myśli na temat “Co zrobić gdy widzisz psa uwięzionego w gorącym samochodzie

  1. Bardzo fajny wpis i w ogóle tematyka bloga ☺ Z pewnością zajrzę tu nieraz, a link do tekstu zapisuję i jak nadejdą upały na pewno podam dalej na moim fanpageu ☺

Możliwość komentowania jest wyłączona.