5 podstawowych zasad firmy wolnej od okrucieństwa

Za ideą kosmetyków cruelty-free nie stoi żadna większa filozofia choć to co ten termin oznacza nie zawsze jest oczywiste. Stwierdzenie Cruelty-free oznacza 'wolny od okrucieństwa’ ale jest interpretowane na wiele różnych sposobów.

Niektórzy z Was, którzy widzieli już moją listę firm wolnych i nie wolnych od okrucieństwa, pytają mnie dlaczago firmy które zostały uznane przez inne blogerki za cruelty-free, są na mojej czerownej liście kosmetkow nieetycznych.

Kosmetyki wolne od okrucieństwa, zostały wyprodukowane w sposób który nie krzywdzi żadnych zwierząt na świecie. Czy są to ssaki, ryby czy płazy, żadne żywe stworzenie nie powinno być wyzyskiwane dla atrakcyjnego wyglądu ludzi.

Testy na zwierzetach

Kryterium numer 1 to polityka firmy w kwestii testów na zwierzętach. Jest to temat na który firmy nie chcą w ogóle rozmawiać lub publikują nie zawsze zgodne z prawdą eseje, tłumacząc swój szacunek do zwierząt. Firma nie powinna, wykonywać, fundować ani zezwalać na testy swoich produktów na zwierzętach w żadnym wypadku. Tu jest haczyk…

Handel w Chinach odpada

Jeśli nie chińska firma sprzedaje produkty kosmetyczne lub perfumy w Chinach, musi zgodzić się na to aby ich kosmetyki zostały przetestowane na zwierzętach. Jest to wymóg prawny który wszystkie importowane kosmetyki muszą spełnić aby zaistnieć na tym azjatyckim rynku. W związku z tym, jeśli firma sprzedaje w Chinach, wspiera przemoc wobec zwierząt i ceni pieniądze ponad dobrostan zwierząt. Hong Hong jest wyjątkiem w tym przypadku.

Skladniki są testowane osobno

Równie ważne jest to z kim dana firma współpracuje i komu płaci za usługi i produkty. Składniki są dostarczane przez dostawców którzy mogą mieć zupełnie inne stanowisko w kwestii testów na zwierzętach. Firma kosmetyczna może być uznawana za cruelty-free, jeśli wymaga od swoich dostawców aby również nie przeprowadzali testów na zwierzętach.

Wsparcie najokrutniejszego z handli

Wykorzystywanie futra i zwierzęcego włosia w kosmetycznych akcesoriach to kryterium które odróżnia mnie od innych blogerek CF. Wierzę że futro to najbardziej niepotrzebna, nieuzasadniona i okrutna fanaberia dzisiejszego świata która nistety nadal jest legalna w wielu krajach. W przemyśle kosmetycznym nie ma potrzeby na naturalne futro i włosie które jest wykorzystywane do sztucznych rzęs, pędzli do malowanie i golenia. Po co używać borsuczych włosów do pudrowania twarzy skoro są roślinne i syntetyczne alternatywy? Firma która wspiera przemysł futrzarski w jakikolwiek sposób, nie może dostać łatki wolnej od okrucieństwa ponieważ futro jest okrutne. By przeczytać więcej o przemyśle futrzarskim odwiedź mój artykuł o brzydkich ludziach.

Odzwierzęce składniki

Wegański certifikat nie jest konieczny ale na pewno dodaje punktów do statusu wolnego od okrucieństwa. 'Składniki odzwierzęce’ to bardzo ogólne stwierdzenie i jedyne co przychodzi na myśli to mleko ale zaufaj mi, jest tego więcej. Hormony z moczu ciężarnych koni, białko że zwierzęcych tkanek, substancje z wątroby rekina, oleje z brzucha wieloryba, pot ssaków itd. W związku z tym należy sprawdzić skład kosmetku jeśli nie ma na nim oznaczenia Vegan.  Firmy w pełni wegańskie jednak są na mej liście oznaczone znaczkiem (V)